JAZERO POČÚVADLO

Jazero Počúvadlo

Počúvadliansky tajch leží v srdci Štiavnických vrchov, na úpätí Sitna, len 12 km od Banskej Štiavnice – lokality UNESCO. Počúvadlianske Jazero a ostatné štiavnické tajchy tvoria jedinečný vodoenergetický systém. V čase ich vzniku patrili medzi najvýznamnejšie stavby v Európe.

Čo sú tajchy?

Sú to umelé jazerá, ktoré boli v baníckom kraji zdrojom cennej energie. Dávno pred vynájdením elektriny, dávala sila vody do pohybu stroje na odčerpávanie spodnej vody z hlbokých baní a zariadenia na úpravu vyťaženej rudy.

Ako sa však tajchy napĺňali, keď v Štiavnickom kraji nie sú rieky?

Matej Kornel Hell prišiel s myšlienkou namiesto živej sily použiť na odčerpávanie vody z baní energiu vody. Štiavnická oblasť nemá silnejšie vodné toky, preto sa umelé nádrže plnili zrážkovou vodou, pozberanou z okolitých kopcov desiatkami kilometrov tzv. banských jarkov. Voda z tajchu sa odvádzala podzemnou štôlňou, aby o niekoľko kilometrov ďalej poháňala čerpadlá banských vôd. Dokázali takto vybudovať až 60 tajchov, do ktorých sa zmestilo neuveriteľných 7 miliónov m³ vody.

Na jeho prácu neskôr nadviazal Samuel Mikovíni a výsledkom ich úsilia bol jeden z najdokonalejších vodoenergetických systémov sveta. Dnes tieto tajchy slúžia na kúpanie, vodné športy a rybolov.

Počúvadlo – tajch, ktorý postavili ženy

Keď projektant Jozef Karol Hell v roku 1775 navrhol Počúvadliansky tajch, mal trochu obavy. Kým bežný tajch mal len jednu hrádzu, Počúvadliansky ich mal až 6 ! Hlinené hrádze sa dali stavať len za pekného počasia, iba päť mesiacov v roku. V dôsledku častých dažďov výstavba meškala. Konštruktérovu reputáciu tak zachránili ženy. Na stavbe tajchu usilovne pracovalo až 400 žien (a len 300 mužov). V 18. storočí bola podobná emancipácia nezvyčajná. Tajch sa napokon v roku 1779 podarilo dokončiť. Hlavná hrádza mala rekordnú výšku až 30 metrov , vďaka čomu bola až do konca 19. storočia najvyššou hrádzou v Európe !

Relax a pohoda

Počúvadlo je výborné miesto, kde sa dá stráviť rodinný víkend, či prázdninový deň. Prechádzku okolo jazera spríjemní návšteva Minizoo pri hoteli Topky. Z hlavnej pláže na tajchu je dobrý prístup do vody aj pre deti samozrejme pod dozorom dospelých. V lodenici si môžete požičať čln , či vodný bicykel.

Krásna príroda, čarovné zákutia a pohoda Vás uchvátia aj pri prechádzkach po okolí, kde existuje niekoľko veľmi zaujímavých turistických trás, napr. Lesnícky náučný chodník – vedie popri zbernom jarku, ktorým sa privádzala vod do Počúvadlianskeho jazera, Piargsky vodohospodársky chodník – od hrádze tajchu Veľká Richňava ponad Bakomi až k jazeru Počúvadlo, Po stopách predkov – vedie od jazera Počúvadlo k chate Dobrá voda popri Klastavskom potoku až do Dudiniec.