OKOLIE A VÝLETY

Návšteva malebných dediniek a okolitých miest Podsitnianskeho kraja otvára dvere do dávneho sveta predkov. Ľudia v starých osadách sa po stáročia živili roľníctvom, chovom dobytka, pracovali v lese ako drevorubači či uhliari. Slnečné dediny s úrodnou pôdou dorábali chlieb pre štiavnických baníkov. Ľudia tu žili jednoducho, v súlade s prírodou a taká bola aj architektúra ľudových domov.

Práve preto Vám odporúčame navštíviť okolité mestá a dedinky a niečo málo Vám o nich povieme.

Banská Štiavnica

Starobylé mesto Banská Štiavnica, vzdialené 12 km je jedinečné svojou slávnou históriou, prírodným a kultúrnym dedičstvom, vďaka čomu bolo zapísané na listinu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Množstvo vzácnych architektonických pamiatok , múzeí a kultúrnych podujatí poskytuje záruku strávenia nezabudnuteľných chvíľ v našom regióne.

Počúvadlo – obec

Siluetu obce zdobí evanjelický kostolík na návrší upravený vo vidieckom klasicistickom štýle (1801). Obľúbeným výletným miestom je vrch Skalka nad dedinou, kde je postavená drevená rozhľadňa. Domáci sú pyšný na starý dub (asi 400 rokov), s obvodom kmeňa viac ako 5,5m.

Baďan

Harmonický obraz obce je výsledkom pretrvávajúcej úcty a lásky domácich ku svojim koreňom. Architektonicky cennou stavbou je evanjelický kostol na návrší, ktorý vznikol prestavbou pôvodne starej kamennej románskej rotundy (12. storočie). V obci je malé múzeum, ktoré prezentuje miestne kultúrne dedičstvo. Ak dedinu navštívite počas folklórneho festivalu „Podsitnianske dni hojnosti“ spoznáte nefalšované kultúrne tradície regiónu a domáci vás okúzlia svojou dobrosrdečnosťou a pohostinnosťou.

Klastava

V starej roľníckej osade navštívite pivnice, ktoré si kedysi dávno miestny vykresali do tufového podložia. Starousadlíci ich donedávna využívali ako výborné sklady na zeleninu, predtým ako sýpky. Kolujú legendy, že pivnice slúžili ako úkryt pred Turkami.

Ružová záhrada na Tatárskej lúke

Nenechajte si ujsť pohľad na zakvitnutú Tatársku lúku na jar. Až tristo druhov ruží tu identifikoval a zmapoval archeológ a botanik Andrej Kmeť (1841-1908). Kmeť odporúča aj jesennú návštevu Tatárskej lúky, kedy sa šípky zafarbia nielen na červeno, ale i na čierno. Je to stredne náročná trasa , z Počúvadla ste na lúke za 20 minút.

Náučné chodníky a prechádzky

Lesný naučný chodník


Chodník tematicky zoznamuje s faunou a flórou tunajších lesov. Trasa vedie vedľa zberného jarku a začína v blízkosti hotela Topky. Je nenáročná v dĺžke 2,5 km, vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi, cca 1 hodinu.

Náučný chodník na Sitno

Kombinácia turistiky a zaujímavostí o lokalite Sitno, ktoré sú prezentované na 13.tabuliach. Dozviete sa viac o výnimočných prírodných hodnotách rezervácie, ale zoznámite sa aj s históriou osídlenia lokality. Trasa je stredne náročná v dĺžke 3 km, staršie deti i dôchodcovia v dobrej kondícii ju zvládnu za cca 2 hodiny.

Piargsky vodohospodársky chodník

Chodník sprevádza po cennom vodohospodárskom systéme tajchov, jarkov a ich prepojení s banskými dielami. Okrem histórie a technických popisov sa dozviete aj zaujímavosti o každom z nich. Chodník začína na Štiavnických baniach a končí na Počúvadle. Stredne náročnú trasu dlhú 15 km si môžete rozdeliť na kratšie úseky.


Po stopách predkov

Trasa vedie malebnou prírodou od chaty Dobrá voda cez Klastavu a končí v Ladzanoch. Na 9.tabuliach chodník zoznamuje návštevníkov s históriou a prírodnými zaujímavosťami lokalít, ktorými prechádza. Chodník je síce dlhý, má 11 km, ale trasa je nenáročná, zjazdná aj bicyklom. Na návštevu si rezervujte cca 4 hodiny.

Scroll to Top